Remont! Zgłoszenia, pozwolenie na budowe, projekt budowlany

Remont! Zgłoszenia, pozwolenie na budowe, projekt budowlany

Czy ktoś powiedział remont? Poniżej o tym jakie prace budowlane wymagają zgłoszenia, kiedy należy dołączyć do tego projekt budowlany, a w jakich przypadkach wystosować pismo o pozwolenie na budowę.

Ogólno pojęte PRACE BUDOWLANE to zarówno wznoszenie nowych budowli czyli np. budowa domu, odbudowa zniszczonych części obiektów, przebudowa budynku,  nadbudowa dodatkowego piętra, rozbiórka jak i remont. Wszystko jest w miarę jasne do czasu kiedy nie zaczniemy się zastanawiać co się kryje pod tym ostatnim z wymienionych. Jak to ogarnać? Czy wymiana pokrycia dachu to tylko zabieg upiększający (w sensie – potoczny remont) taki jak odmalowanie ścian czy już wkraczamy na teren zawiłych terminologii  budowlanych i wiąże się to z kierownikiem budowy, projektem za miliony monet i zezwoleniem od odpowiednich urzędów?

Tu z pomogą przychodzi nam PRAWO BUDOWLANE. Istnieje ono po to by zapewnić nam wszystkim bezpieczeństwo. Czy konstrukcje które wznosimy lub remontujemy nadają się do użytkowania i czy nie stwarzają zagrożenia. Ale co to ten cały remont? Prawo budowlane określa ten zabieg następująco:

„należy przez to rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym”

Po głębszej lekturze, okazuje się że większość remontów i prac budowlanych można wykonać bez zawiadamiania nikogo o naszych zamiarach  lub tylko z uprzednim  zgłoszeniem ich do wydziału architektoniczno-budowlanego w Starostwie Powiatowym ( lub Urzędzie Wojewódzkim, Urzędzie Miasta bądź Urzędzie Dzielnicowym) – bez lub z planem budowlanym. Pozwolenie na budowę dotyczy tyko kilku przypadków.

Obraz Michal Jarmoluk z Pixabay

 

Bez zgłoszenia

Żeby ułatwić nam wszystkim życie, w prawie nie ma wymienionych WSZYSTKICH konkretnych prace które trzeba zgłosić, a kiedy starać się o pozwolenia. Wszystko opiera się na interpretacji ustawy, ale istnieje strona rządowa, która przedstawia listę prac budowlanych, których NIE TRZEBA ZGŁASZAĆ.

Photo by Milivoj Kuhar on Unsplash

Możemy tam przeczytać między innymi, że mamy prawo wybudować wolno stojącą altanę o powierzchni do 35m2 na działce, ale  nie może być ich więcej niż 2 na każde 500m2. Wiatę o powierzchni do 50m2,  ale nie może ich być więcej niż dwie na każde 1000m2. Możemy też postawić budkę telefoniczną jeśli mamy tylko takie marzenie. Lub postawić parkometr z własnym zasilaniem z maksymalnie 10 stanowiskami parkingowymi.

Bez powiadamiania o tym nikogo możemy również wymienić kaloryfery lub założyć solary na dachu. Trzasnąć sobie luksus sauny domowej, pomalować ściany na inny kolor, zmienić panele na parkiet w salonie. Wymienić okna i drzwi – jeżeli nie zmieniany wymiaru otworu w budynku.

 

Zgłoszenie bez projektu budowlanego

Wszystkie te prace, które wymagają jednak zgłoszenia (spokojnie, będzie lista i przykłady), muszą być zgłoszone odpowiednio wcześnie. Zgłoszenie powinniśmy złożyć na 21 dni przed rozpoczęciem prac. Gdy w tym czasie nie dostaniemy pisma z odmową bądź innymi zastrzeżeniami, możemy śmiało rozpocząć nasz remont lub prace budowlane. Jest to tzw. milcząca zgoda. Na rozpoczęcie zgłoszonych prac remontowo-budowlanych jest przewidziane 3 lat.

Zgłoszenie prac budowlanych jest bezpłatne, pobierana jest tylko opłata za ustanowienie pełnomocnika w urzędzie – 17zł.

Zgłoszenie prac remontowych lub budowlanych bez projektu budowlanego , można też zrobić online!!! Jest tu podana również lista tych obiektów które WYMAGAJĄ ZGŁOSZENIA BEZ PROJEKTU BUDOWLANEGO.

Obraz Gaby Stein z Pixabay

Można np. wylać sobie płytę na składowanie obornika lub przydomową oczyszczalnie ścieków (do wydajności 7,50 m3 na dobę). Ogrodzenie powyżej 2.2m wysokości.  Wolno sobie wybudować wolnostojącą wiatę na drewno lub garaż do 35m2. Postawić parterowy domek wypoczynkowy (nie więcej niż jeden na każde 500m2). Ddobudować przydomowy ganek do 35m2 (tak jak my w przyszłym roku!) i nie trzeba projektu od PanaArchitekta4tysPLN. Tylko ot tak narysować samemu na kartce. To samo dotyczy domku wypoczynkowego i wiat (tylko trzeba pamiętać o: skali, nanieść wymiary, rysunku „rzut z góry” i „przekrój” i o rysunkach elewacji z każdej strony – to brzmi strasznie, ale nie jest wygoogluj 😉 )

 

Zgłoszenie z projektem budowlanym

Tę procedurę musimy zachować, gdy chcemy wybudować wolnostojący budynek mieszkalny lub przebudować/rozbudować/nadbudować istniejący, a prace budowlane wkroczą w ingerencję w przegrody zewnętrzne lub naruszą jego konstrukcję. Z pomocą przychodzi  lista na której są umieszczone obiekty które wymagają ZGŁOSZENIA Z PROJEKTEM BUDOWLANYM oraz lista wymaganych dokumentów.

Obraz Wokandapix z Pixabay

Czyli pisząc po ludzku  musimy mieć projekt budowlany (w czterech egzemplarzach) do zgłoszenia gdy:
– przebudowujemy dom ( nie zmieniając jego wymiarów) remontując ściany zewnętrzne, lub wymieniamy więźbę dachową lub komin,
– rozbudowujemy i zmieniamy powierzchnie  domu o dodatkowy pokój, łazienkę, kino, itp. (ale parterowy przydomowy ganek można!  Ganek to pomieszczenie które dostawimy do ściany gdzie są drzwi wejściowe i potem to w nim będą te drzwi. Polecam to rozwiązanie bo właśnie bez projektu można!)
–  nadbudujemy sobie pięterko lub podniesiemy trochę strych żeby zrobić tam np. dodatkowe pokoje
– dotyczy to też przypadków gdy chcemy dodać okna gdziekolwiek lub zmienić ich wymiar

Projekt budowlany wykonuje osoba posiadająca do tego odpowiednia uprawnienia. Musi to być architekt lub inżynier budownictwa wpisany na listę członków okręgowej izby samorządu zawodowego. (czyli np. PanArchitekt4tysPLNLubWięcej, pan ma drugie imię AleWCenieJest: inwentaryzacja pomieszczeń, ocenę stanu technicznego obiektu, projekt dobudowy, obliczenia konstrukcyjne). Tu także działa zasada milczącej zgody. Prace możemy rozpocząć po 30 dniach od zgłoszenia gdy nie otrzymamy żadnego sprzeciwu ze strony urzędu.

 

Pozwolenie na budowe

Aktualnie jest mało spraw związanych z remontem, które wymagają pozwolenia.
O pozwolenie ubiegać się trzeba gdy potrzebna jest ocena oddziaływania na środowisko. Również wtedy gdy podjęte prace znajdują się na terenie Natura 2000. Także wtedy dany obiekt jest wpisany do rejestru zabytków.
Pozwolenie jest wymagane również gdy mamy w planach budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego, budynku biurowego lub przemysłowego. Więcej tutaj.
W przypadku pozwolenia na budowę trzeba czekać na odpowiedź z Urzędu co do zgody lub odmowy. W tym wypadku trzeba czekać trochę dłużej bo do 9 tygodni.
Tak jak powyżej, do wniosku o pozwolenie na budowę musimy dołączyć projekt budowy. Dodatkowo musimy zatrudnić  Kierownika Budowy.

 

Rozbiórka

To czy musimy wystosować pismo do urzędu w sprawie rozbiórki działa tak samo jak przy procedurze wznoszenia tych obiektów. Jeżeli dana konstrukcja wymaga zgłoszenia lub pozwolenia, to przy jej rozbiórce trzeba kierować się tymi samymi przepisami.

Obraz Wokandapix z Pixabay

Dokumenty, których będziesz potrzebować

Do każdego z wniosków „na złoszczenie” są nam potrzebne odpowiednie dokumenty:

Podstawowym z nich jest dokument, który potwierdza prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (lub pełnomocnictwo). Wniosek zawierający zakres, sposób i rodzaj prac z terminem ich rozpoczęcia, jeśli potrzebne – rysunki i szkice zaplanowanych prac (można wykonać je samodzielnie – rysunek techniczny, pisałam wyżej). Plan zagospodarowania terenu lub działki, jeśli sprawa dotyczy różnego rodzaju przyłączy, wtedy również opis techniczny instalacji. Inne pozwolenia i opinie jeśli wymaga tego zakres prac. Np. gdy chcemy umieścić na działce zbiornik z gazem płynnym to dodatkowo potrzebujmy projekt techniczny wykonany przez uprawnionego projektanta, uzgodniony z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń ppoż.

Obraz Jerzy Górecki z Pixabay

Pamiętaj!

Gdy postanowisz działać na własną rękę i nie zgłaszać prac budowlanych zgodnie z przepisami to trzeba liczyć się z życzliwością sąsiadów i ewentualnymi konsekwencjami tj. karą grzywny lub/i rozbiórką tego co powstało w wyniku samowolki budowlanej.

 

Powyższy post napisałam na podstawie interpretowania prawa budowlanego i własnych doświadczeń z urzędem gminy. W razie wszelki wątpliwości dobrze wykonać telefon lub udać się do Starostwa w celu weryfikacji. Prawo budowlane ciągle się zmienia. Aby być na bieżąco i mieć pewność, że wszystko jest tak jak być powinno najlepiej sprawdzić to samemu konsultując się z pracownikiem działu budowlanego.

Zobacz też co trzeba wiedzieć i jakie dokumenty przygotować przy zakupie domu z działką.

 Komentarze i uwagi mile widziane.

0 0 votes
Article Rating

Viola S.

Zbliżająca się do 30stki niebieskowłosa posiadaczka paru tatuaży. Wegetarianka szanująca życie wszelkich stworzątek. Istota o upartej duszy, nie lubiąca zamykania się w szufladkach oraz wszelkich normach tego pokęconego świata. Dodatkowo miłośniczka podróżowania i fotografii.
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
Biedrona
Biedrona
3 lat temu

Jak zwykle dużo przydatnej wiedzy
Super!

Hi nice website https://google.com

Hi nice website https://google.com